Jak vybrat rolety do interiéru?
Vnitřní rolety slouží ke stínění interiéru a hodí se všude, kde nemůžete nebo zkrátka nechcete mít závěsy. Výběr je opravdu široký a není třeba se bát, že byste například kvůli atypickým stavebním úpravám nebo náročnému vkusu nedokázali vybrat ten správný typ a styl. Na rozdíl od žaluzií s roletami docílíte dokonalého zastínění a estetického efektu. Pokud vás tento bytový doplněk zaujal, pokračujte ve čtení a dozvíte se všechno, co potřebujete o roletách vědět.
Při výběru rolet nehraje důležitou roli pouze design ale také jejich funkce a snadná údržba. Jde tedy mimo estetiku i o to, zda chcete prostor pouze zastínit nebo zcela zatemnit, kde budou rolety umístěny a samozřejmě aby vám vyhovovaly designově. Vybírat můžete z široké nabídky provedení.
Šité textilní rolety
Římské
Římské rolety disponují speciálním mechanismem, na který se látka našívá. Jedná se o rovný pruh látky se všitými kapsičkami po pravidelných rozestupech, do kterých jsou následně umístěny tyče spojené se stahovacím mechanismem, který díky chytrému řešení není viditelný.
Římské rolety jsou tedy designová záležitost, která působí začištěným a elegantním dojmem. Jejich přitažlivost spočívá v jednoduchosti a také v hospodárném využití jak látky, tak okenního prostoru. Jsou zkrátka něco víc, než rovně spuštěný panel nebo úhledně složená „skládanka“.
Ovládání
Římské rolety se ovládají pomocí kombinace vázání a vyztužených tyček. Tyčky se vsazují do vodorovných kapsiček našitých v pravidelných rozestupech na podšívku. Rolety se upevňují přímo na mechanismus pomocí suchého zipu.
Stahovací lanka se provlékají třemi řadami malých kroužků (dvěma postranními a středovou) našitých na kapsičky s tyčkami.
Kam se hodí?
Římská roleta obstojí téměř na všech typech oken a v každém interiéru. Je ukázkou čistého stylu, který nenarušuje architektonické rysy vlastního okna a okolní dekorativní prvky.
Velké oblibě se těší v kuchyních, v dětských pokojích, v místnostech s úzkými okny a v místnostech, kde není místo na závěsy.
Návod na montáž a demontáž římské rolety
Při montáži římské rolety do zdi:
- Nosníky připevníme do zdi (otočná kolečka nahoře)
- Zobáček uchycovacích otočných koleček kolmo ke zdi
- Přiložíme profil rolety zespodu, vložíme kolečka kolmo do drážky na horní straně profilu
- Otočením zobáčku vlevo se zajistí pevné uchycení
Při montáži římské rolety do stropu:
- uchycovací kolečko namontujeme do stropu
- přiložíme profil rolety zespodu, vložíme kolečka kolmo do drážky na horní straně profilu
- otočením zobáčku vlevo se zajistí pevné uchycení
Při demontáži římské rolety:
- otočíme pomocí šroubováku kolečkem zpět, zobáčkem dopředu a sundáme profil
Vídeňské a Londýnské rolety
Ačkoliv je v našem prostředí nejvíce používanou roletou roleta římská, do skupiny šitých textilních rolet spadají i rolety Vídeňské a Londýnské. Princip jejich ovládání je velmi podobný, rozdíl spočívá ve střihu látky.
Londýnská roleta má v porovnání s římskou roletou jiný systém skladu a celkového mechanismu, takže působí trochu zdobnějším dojmem. Není tedy vhodná pro zákazníky, kteří dávají přednost čistým, rovným střihům.
Pro římské, vídeňské a londýnské rolety si můžete navolit různé materiály, různé typy ušití i různé ovládací mechanismy. Hodí se jak pro záclonoviny, tak i pro dekorační látky.
Rolety plissé
Tento typ rolet lze použít k zastínění oken v celém domě. Pro svou neobyčejnou praktičnost a pěkný vzhled si mezi zákazníky plissé získalo zaslouženou pozornost. Hodí se všude tam, kam by se hodily žaluzie – dá se použít samostatně i jako praktický doplněk k záclonám a závěsům.
A co přesně plissé je? Jak název napovídá, jde o skládanou látku, která je v okenním rámu zasazena buď mezi dvě pohyblivé vodící lišty (pohyblivá je horní i dolní lišta), nebo mezi jednu pevnou a druhou pohyblivou lištu. Speciální mechanismus pak umožňuje vytahování plissé buď jednostranně (jen shora nebo zdola), nebo oboustranně, tj. jak z horní, tak i z dolní strany, přičemž v požadované pozici se vodící lišty jednoduchým pohybem zafixují. Vy tak máte možnost si plissé na okně nastavit přesně do takové pozice, jaká vám vyhovuje. Plissé se vyrábějí dokonce i v blackoutové – tj. v plně zastiňující variantě.
Rolety DUO neboli DEN A NOC
Rolety DUO neboli DEN A NOC představují moderní textilní systém zastínění, spojují vzdušnost záclon, eleganci rolet a praktičnost žaluzií. K dostání je varianta s hliníkovou kazetou, nebo bez kazety.
Duo rolety je možné ovládat buď kuličkovým řetízkem, nebo integrovaným elektromotorem. Je to první textilní stínění, které umožňuje regulaci světla. Rolety DUO jsou vyrobené z dvojité látky a k regulaci procházejícího světla dochází střídáním plných a průhledných vodorovných pruhů.
Další typy rolet
Rolety mohou být zhotoveny z různých speciálních látek.
- příkladem jsou takzvané blackoutové rolety, které nepropouštějí světlo,
- rolety z materiálu screen, které dobře odrážejí teplo
- rolety sun – stop, schopné zadržet až 90 % tepelného záření zvenčí. Díky husté pórovitosti interiér příjemně zastíní, ale zároveň přes ně uvidíte z místnosti ven. Tuto vlastnost ocení například lidé, kteří mají okna otočená na jih a jejich interiér se proto snadno přehřívá. Rolety ze screenu navíc bývají přes den při pohledu zevnitř ven průhledné.
- žádnou výjimkou nejsou ani rolety v nehořlavé úpravě.
Materiál rolet
U textilních rolet je výběr materiálu opravdu široký. V nabídce záclonových a závěsových materiálů si můžete vybrat téměř cokoliv, co vás zaujme a uspokojí vaše designové požadavky, a tento materiál se následně využije pro výrobu rolet. Můžete tak mít rolety ze stoprocentní polyesterové záclonoviny, ale i z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo len. Existují i další vlastnosti textilních materiálů (např. nehořlavost), které bývají uvedeny výrobcem. Vedle textilních rolet existují v nabídce rolety polyesterové, dřevěné, bambusové ad.
Je však potřeba počítat s tím, že na rozdíl od syntetických materiálů ty přírodní pracují, takže je potřeba je před použitím vysrážet apod. Také jsou oproti syntetickým materiálům více mačkavé, a je tedy potřeba je po vyprání vyžehlit. Určitě byste tedy měli při výběru materiálů věnovat pozornost tomu, jak může který materiál pracovat.
Propustnost světla
To, jak dokonale budou rolety stínit, záleží na výběru materiálu. Pokud např. v ložnici toužíte po naprostém zatemnění, měli byste vybírat z nabídky blackoutových rolet. I u těch textilních ale lze očekávat, že budou plnit svoji zatemňovací funkci dobře, pokud budete vybírat hutnější materiály, jako je např. bavlna, len apod. V široké nabídce však narazíte i na záclonové materiály, které světlo naopak skvěle propouští, a jsou tedy spíše designovou záležitostí.
Interiér
Interiéru velmi svědčí zvolit rolety v barvě stěn. Pokud zvolíme rolety nenápadné, můžeme si dovolit výraznější záclonu nebo závěs. Pokud zvolíme rolety výrazné, měli bychom ubrat u záclon a závěsů a volit spíše jednoduché, minimalistické pojetí.
Šité římské rolety můžeme vhodně sladit s ostatními barvami v interiéru. Pokud máme jenom rolety bez záclon a závěsů, můžeme taktéž sladit s nejvíce barevnými plochami v interiéru, jako je např. sedací souprava, koberec či podlaha, nebo použít kontrastní barvy.
Rozměry rolet
Vnitřní rolety můžete volit buď připravené na míru, nebo – pokud máte standardizovaný rozměr oken – sáhnout po některých ze sériové výroby. Na šířce okna také záleží v případě, že máte více oken vedle sebe, nebo je okno rozdělené na dvě části (jedna širší a jedna užší).
V případě, že je okno velmi široké nebo jsou části od sebe více vzdáleny, je vhodnější volit na každou část roletu zvlášť. Toto řešení je praktičtější také praktičtější než varianta, kdy je přes obě části umístěna jedna roleta (např. v případě, kdy budete chtít jednu část okna otevřít, ale druhou nechat zatemněnou)
Vedlejší funkce vnitřních rolet – tepelná izolace, absorpce hluku
Kromě funkce stínící a designové přinášejí rolety ještě další, vedlejší funkce.
- Sekundárně mohou tlumit zvuk přicházející zvenčí, do jisté míry poskytovat tepelnou izolaci a absorbovat sluneční energii. Vždy ale opět záleží na typu materiálu. Jemná záclonovina pochopitelně hluku zvenku nezabrání tolik jako hustější materiály a těžší látky.
- Podobně tomu je i v případě tepelné izolace. Zatímco v létě může hutnější materiál udržet horko venku, případně jeho část absorbovat, v zimě naopak částečně zabrání úniku tepla ven.
Ovládání
Mechanicky lze rolety ovládat mimo jiné pomocí kuličkového řetízku, některé je možné ovládat jako součást chytré domácnosti s pomocí integrovaného elektromotoru. Montují se na okenní rám, do okenního rámu, nad výklenek, na stěnu nebo na strop dle vhodnosti interiéru a materiálu.
- U mechanického ovládání se můžete setkat buď se systémem navíjení textilních šňůrek, s řetízkovým systémem (kuličkový řetízek), případně kovovými tyčkami.
- Elektrický mechanismus se v dnešní době využívá spíše u předokenních rolet, a to hlavně u novostaveb, kde jsou potom pro dekoraci interiéru využity klasicky záclony a závěsy.
Stejně jako u záclon, i u rolet je potřeba ještě před výběrem a instalací myslet na každý detail, který by nám mohl při následném užívání působit potíže. Je třeba si ujasnit, na které straně okno otvíráme, chceme-li mít ovládání na levé nebo na pravé straně oken a zda je na něj ve výklenku na dané straně prostor (podle toho, jak je ovládání řešené) apod.
Instalace rolet
Každý interiér je jiný a podle toho je třeba posuzovat, jaké typy rolet lze do interiéru namontovat. Systém uchycení rolet je třeba promyslet ještě před tím, než budete rolety vybírat. Mechanismus rolet je možné upevnit na rám okna (plisé rolety), do výklenku nebo nad něj (římské rolety), popřípadě na stěnu nebo na strop. Každé rolety však mají vlastní systém úchytů a rozhodně je nelze instalovat například na již existující kolejnici pro závěsy apod.
- Do panelákových bytů je možné nainstalovat v podstatě cokoliv, jelikož jsou zde okenní výklenky řešené většinou jednotně.
- Jiná je situace například v rodinných domech nebo u atypických staveb, kde může být na jedné straně přesah okna podstatně větší než na druhé apod.
- U sádrokartonových stropů je zase potřeba počítat s tím, že do nich nelze umístit drážku na kolejnici do stropu, a je tedy potřeba vybírat jiný systém uchycení.
Součástí balíčku po zakoupení rolet je v naprosté většině případů i návod k instalaci, kterou byste měli bez problému zvládnout i sami doma, bez asistence profesionála.
Design
Designové řešení je, stejně jako u jakéhokoliv jiného produktu, samozřejmě vysoce individuální záležitostí. Situace je podobná jako při výběru závěsů. Jakákoliv tmavší barva bude například propouštět méně světla než barvy světlejší (pokud se nejedná o blackoutové rolety). V tom případě můžete mít rolety klidně v decentní bílé, ale s nulovou propustností světla.
Stejně tak ale můžete vybírat i tmavší barvy, které budou mít vyšší propustnost, protože budou zhotovené z průsvitnějších materiálů. Pro nikoho by tedy neměl být problém vybrat si rolety tak, aby designově dokonale ladily do místnosti a zároveň splňovaly veškeré funkce, které od nich zákazník očekává.
Nabídka na trhu je dnes v oblasti designu rolet velice pestrá. Najdete v ní tedy i různé vzory, potisky a samozřejmě také motivy vhodné například do dětského pokoje. Pokud budete objednávat rolety na míru, máte ve výběru materiálu takřka neomezené možnosti. V případě sériové výroby pravděpodobně nebude nabídka natolik široká, ovšem i zde už výrobci nabízí různé specificky zaměřené motivy.
Cena
Cena vnitřních rolet se odvíjí převážně od použitého materiálu a mechanismu. Například u římských rolet, které jsou kvůli speciálnímu systému šití lehce finančně nákladnější, můžete mít na výběr materiál za 200 Kč/m, ale také za 4 500 Kč/m. Kromě materiálu záleží také na rozměrech či zda je roleta zhotovená na míru, nebo se jedná o sériovou výrobu, apod. Nejlepší tedy bude konzultovat cenu s prodejcem, kterému udáte rozměry oken a nastíníte svoji představu.
Na co si dát pozor
Správné měření oken
Při výběru rolety je nejprve třeba ujasnit si, jaký typ rolet upřednostňujete, kam ji budete upevňovat, z jakého materiálu bude vyrobena a až následně měřit.
Pokud roletu upevňujete nad okenní výklenek, měla by přesahovat na obou stranách o přibližně 3–4 cm. To se však týká hlavně rolet, které mají zatemňovací funkci. U těch dekoračních, průsvitných, takový přesah není třeba. Při měření oken pak také můžete zjistit, že zde pro přesah není prostor (například kvůli nábytku) a že budete muset vybrat jiný typ rolet, popřípadě volit klasické záclony a závěsy.
Pokud volíme rolety, které mají mít funkci úplného zatemnění, doporučuji delší přesah. U montáže rolety na okenní křídlo je třeba zvážit, zda roleta po zavěšení na rám okna nebude omezovat úhel otevření. To může nastat, pokud jsou boční špalety hodně blízko okenního rámu. Obzvlášť problematické by to mohlo být u balkonových dveří. V takovém případě nebude montáž na okenní křídlo vhodná. Řešením je v takovém případě montáž rolety do zdi nad okenní otvor.
Správná údržba
Kromě kvality materiálu prodlužuje životnost rolet i správná údržba. Textilní rolety lze udržovat stejným způsobem jako závěsy – vyjmete mechanismus a látku jednoduše vyperete. Zde je dobré ověřit si předem u výrobce, na jakou teplotu je doporučeno daný materiál prát. Ostatní druhy materiálů je možné otřít prachovkou, popřípadě vlhkým hadříkem. Pokud materiál, ze kterého je roleta vyrobená, nemá protimačkavou úpravu (někdy označovanou jako easy care), bude třeba látku před pověšením ještě vyžehlit, podobně jako u závěsů
V zájmu prodloužení životnosti rolet rozhodně nedoporučuji používat speciální chemické prostředky, které by mohly materiál poškodit, nebo rolety sušit v sušičce. Také praní na vyšší než doporučený teplotní stupeň může životnost materiálu zkrátit.
Časté otázky
Jaký druh rolet se hodí do které místnosti?
To je samozřejmě záležitost vysoce individuální. Každý má samozřejmě jiný vkus a líbí se mu něco jiného. Je však vždy potřeba zamyslet se nad tím, jaké poskytuje ten který materiál výhody a v čem by naopak mohly spočívat jeho slabiny pro dané využití.
- Například pokud budete do ložnice chtít blackoutové rolety, avšak vyberete si textilní, je třeba počítat s tím, že při šití rolet stroj látku perforuje a vznikají tak miniaturní otvory, kterými může světlo do místnosti pronikat.
- V kuchyni je zase potřeba počítat s tím, že na textilních roletách budou ulpívat nečistoty a bude je tedy potřeba častěji prát, zatímco plastové rolety je možné pravidelně umývat vlhkým hadříkem. Stejně tak můžete vybrat textilní rolety do koupelny, ale je potřeba se zamyslet nad tím, zda má materiál nějakou úpravu proti vlhnutí, nebo jestli máte velkou koupelnu s oknem, kde je možné vlhkost dobře větrat a lze tedy bez problému použít i běžné textilní rolety.
Je možné vnitřní rolety instalovat kamkoliv?
Ano, je. Právě v tom spočívá jejich velká výhoda oproti běžným záclonám nebo závěsům. Můžete je umístit v podstatě kamkoliv, kde z různých důvodů nechcete nebo nemůžete mít záclony či závěsy – například na velmi úzká okna. Další výhodou je právě to, že se dají variabilně nastavovat, popřípadě úplně srolovat, takže je můžete využít například i nad kuchyňskou linku, kde by byly závěsy silně nepraktické.
Rolety jsou také bezpečnější variantou v domácnostech s dětmi, které na sebe mohou závěsy ve chvíli nepozornosti snadno strhnout, případně s domácími mazlíčky (například kočkami, které po záclonách nebo závěsech rády šplhají).
Jak správně změřit okno pro výběr a montáž rolet?
Interiérové rolety se montují dvěma způsoby, a to přímo do rámu okna, nebo do zdi, nad okno.
- Výhodou montáže na rám okna je naprostá bezpracnost. Rám okna se nijak nenavrtává, protože by došlo k jeho poškození – kazeta rolety se jednoduše na okno přilepí pomocí velmi silné fixační pásky.
- Pro montáž do zdi nad okenní otvor doporučuji šířku rolety volit jako šířku okenního otvoru + 3–6 cm přesah z každé strany. K výšce musíme přičíst rozměr nad výklenek. = Budeme montovat 12 cm nad okenní výklenek = výška výklenku + 12 cm. Dále musíme zvolit délku a stranu, na které budeme mít ovládání rolety = pravá, levá.
Umožňují všechny typy rolet nastavit si polohu zastínění?
Ano, u všech typů rolet je možnost variabilního nastavení stažení. Roletu tak nemusíte stahovat celou, ale třeba jen do poloviny okna, podle toho, jak potřebujete.
Dají se vnitřní rolety instalovat i do střešních oken?
Samozřejmě existují i mechanismy, které lze snadno použít k zastínění střešních oken. Asi nejčastěji využívaným typem jsou v tomto ohledu rolety plisé, které se instalují přímo do rámu okna, a snadno tak řeší problém instalace na střešní okna.
V jakých obchodech je možné rolety zakoupit?
Kromě dekoratérských studií nabízí vnitřní rolety také hobby řetězce nebo obchodní domy prodávající nábytek, které rolety poskytují jako doplňkový prodej. V neposlední řadě samozřejmě můžete vyhledat i nabídku specializovaných výrobců, ať už v kamenných obchodech, nebo na e-shopu.
Který typ rolet je nejpraktičtější?
Na tuto otázku neexistuje žádná jednoznačná odpověď. Pro každého je praktické něco jiného. Zatímco někdo rolety raději sundá a jednoduše vypere, jiný může dát přednost netextilním roletám, které nebude muset prát, ale stačí je otřít hadříkem. Toto je tedy aspekt, který záleží vyloženě na preferencích zákazníka, a je tedy lepší promyslet, co bude lépe vyhovovat vám osobně.
Jsou lepší rolety, nebo žaluzie?
Vzhledově se samozřejmě jedná o otázku individuálního vkusu. Alespoň z hlediska praktičnosti jsou ale lepší volbou určitě rolety. Žaluziemi například nikdy nedocílíte dokonalého zastínění a nepropustnosti světla. Kvůli otvorům v samotných žaluziích, ale i volnému prostoru na bocích světlo žaluziemi stejně částečně prochází. Představa, že vám ráno svítí do očí ostré slunce zrovna skrz škvíru v žaluziích, pak není úplně ideální.
Slovníček pojmů
- Perforovat – proděravět
- Špalety – vnitřní povrch okenního výklenku
- Kolejnice – typ závěsného systému