Jak na praní a žehlení záclon? Pečlivost při praní je půlka úspěchu. Některé pračky již mají přednastavitelnou volbu praní záclon, pokud takovou pračku nemáme, spolehneme se na jemné praní nebo praní na 30 stupňů, samozřejmě bez odstřeďování. Nepřidávejte aviváž ani jiná změkčovadla, vlákna materiálů potom ztrácejí pevnost. Záclony perte šetrně a krátce, do lázně jich patří méně než klasického prádla, aby měly prostor a zbytečně se nemačkaly. Vůbec jim nevadí, pokud je do pračky složíme. Po vyprání ihned pověsíme na okna, nebo pokud budeme žehlit, pověsíme k sušení tak, aby se co nejméně pomačkaly.
Většina materiálů, které se dnes k dekorování oken používají, jsou vyrobeny ze syntetických vláken, které nám žehlení značně usnadňují. Žakárové záclony většinou stačí pověsit vlhké a ony se na oknech vyvěsí bez naší zvláštní pomoci. Pokud přece jen objevíme nějaký ohyb, stačí je napařovací žehličkou ze zhruba 10 ti centimetrovým odstupem napařit párou a sklad nebo ohyb se vyrovná.
Velmi jemné, voálové a organzové záclony jsou na údržbu o trochu náročnější. Přežehlení většinou potřebují. Pokud máme obavu, abychom si záclonu nezničili, můžeme ji žehlit přes bavlněné plátno. Plátno můžeme navlhčit, musíme dát ale pozor, aby nebylo až příliš mokré, vznikaly by nám tak nevzhledné mapy. Voálové záclony se velmi dobře žehlí, když jsou ještě vlhké.
Hedvábí nikdy nepereme! Bavlněné nebo lněné materiály, které se dají prát i při vyšších teplotách odstřeďujeme na nejmenší stupeň otáček, aby se neničily vlákna. Už před koupí bavlněného či lněného materiálu se ptáme, zda je materiál vysrážený. Pokud není, buď bereme rezervu navíc, nebo materiál ještě před šitím vypereme, abychom se tak vyhnuli nepříjemnému překvapení krátké záclony či závěsu až o několik centimetrů.
Po vyžehlení, ihned zavěšujeme. Pokud věnujeme stejnou péči údržbě materiálu jako jeho výběru, záclony nám krásné vydrží po hodně dlouhou dobu.